WhatsApp

Blog summ-it

Na początku 2023 r. weszła w życie Dyrektywa unijna NIS 2, która zmieni kształt cyberbezpieczeństwa w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Mają one 21 miesięcy na wprowadzenie postanowień NIS 2 do prawa krajowego – termin ten upływa 18 października 2024r. Od tego momentu nowe przepisy mają być stosowane we wszystkich krajach UE, w związku z czym organizacje muszą spełnić rygorystyczne wymagania.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co to jest dyrektywa NIS 2 oraz czy wspomniane zmiany w przepisach dotkną Twoją firmę.

Czym jest dyrektywa NIS 2?

Dyrektywa NIS 2 jest nowelizacją istniejącego już prawa Unii Europejskiej, które określa wymogi bezpieczeństwa, a także proces zgłaszania incydentów. Wynika to z faktu, że zagrożenia w cyberprzestrzeni są coraz bardziej wyrafinowane, szkodliwe oraz powszechne. Nowe rozporządzenie ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w sieci. Dyrektywa unijna NIS 2 nakazuje restrykcyjną ochronę danych infrastruktury cyfrowej. Przepisy zostały zaktualizowane, aby uprościć raportowanie oraz stworzyć spójne zasady i kary na terenie UE.

Kogo dotyczy dyrekwa NIS 2?

Przedsiębiorstwa powinny już teraz zacząć dostosowywać się do zmian wynikających z Dyrektywy NIS2. Nie wszystkie z nich mają natomiast świadomość, że to ich sektor jest objęty nowymi przepisami. Kogo dotyczy dyrektywa NIS 2? Nowe obowiązki będą wprowadzone w sektorach kluczowych oraz w sektorach ważnych, które zostały opisane na poniższych grafikach. 

Dyrektywa NIS 2 – kto podlega nowym przepisom? 

👉 średnie przedsiębiorstwa (powyżej 50 pracowników), o rocznych przychodach w wysokości 10 milionów euro lub rocznej sumie bilansowej do 43 milionów euro,
👉 duże przedsiębiorstwa (powyżej 250 pracowników), o rocznych przychodach w wysokości 50 milionów euro lub sumie bilansowej równej, bądź wyższej niż 43 miliony euro.

Jakie obowiązki narzuca dyrektywa NIS 2?

Dyrektywa NIS 2 – wymagania określone przez prawodawcę:
1) Ocena ryzyka i zarządzanie nim:
Organizacje muszą regularnie oceniać ryzyko związane z cyberbezpieczeństwem oraz wdrażać odpowiednie środki zarządzania nim. Zgodność z dyrektywą NIS2 zapewni wdrożenie strategii obejmującej:

  • identyfikację zagrożeń,
  • analizę podatności, 
  • ocenę potencjalnych skutków i incydentów.

👉 Przykładowe środki techniczne i operacyjne:
Organizacje mogą wprowadzić zaawansowane środki ochrony, takie jak:

  • firewall,
  • systemy wykrywania,
  • systemy zapobiegania włamaniom,
  • szyfrowanie danych,
  • zabezpieczenia endpointów,
  • regularne aktualizacje oprogramowania.

Należałoby również monitorować sieć oraz systemy w celu niezwłocznego reagowania na incydenty cyberbezpieczństwa. Warto przeprowadzać audyty bezpieczeństwa, które identyfikują ewentualne luki w zabezpieczeniach, co pozwala na uzupełnienie brakujących elementów. 
2) Zarządzanie incydentami
Organizacje powinny opracować i wdrożyć procesy zarządzania incydentami. Powinny one obejmować:

  • procedury wykrywania,
  • procedury reagowania,
  • procedury raportowania,
  • procedury usuwania skutków.

Poważne incydenty bezpieczeństwa powinno zgłaszać się do odpowiednich organów krajowych. – dowiedz się więcej.
3) Zarządzanie ciągłością działania:
Organizacja powinna opracować i wdrożyć plan ciągłości działania, aby zapewnić utrzymanie krytycznych funkcji i usług w przypadku incydentów.
4) Szkolenia i świadomość:
Kluczowe jest budowanie świadomości pracowników na temat cyberbezpieczeństwa oraz potencjalnych cyberzagrożeń poprzez regularne szkolenia.

👉 Rekomenduje się także regularne przeprowadzanie audytów w celu oceny zgodności  
z wymogami dyrektywy NIS 2 oraz raportowanie wyników do odpowiednich organów nadzoru  
i podejmowanie działań naprawczych w przypadku wykrycia zagrożeń.

Dyrektywa unijna NIS 2 – odpowiedzialność i kary

Niedostosowanie się organizacji do dyrektywy NIS 2, wiązać się będzie z wysokimi karami.

Jakie działania należy podjąć w związku z dyrektywą NIS 2?

W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy nowe przepisy mają zastosowanie w Twojej firmie. W tym celu warto także wyznaczyć odpowiednie punkty kontaktowe w organizacji – osoby, które będą odpowiadały za sprawy związane z cyberbezpieczeństwem i dyrektywą NIS 2.

Organizacje jak najszybciej powinny oszacować skalę zmian, z jakimi będą musiały się zmierzyć m.in. ocenić ryzyko/potencjalne zagrożenia dla systemów i danych, wdrożyć właściwe środki techniczne i organizacyjne, by zarówno zapobiegać incydentom cybernetycznym, a gdy się one zdarzą, to mieć opracowane działania łagodzące ich skutki, a także zastanowić się nad organizacją szkoleń dla pracowników w tym zakresie.

Ponadto warto na bieżąco sprawdzać zmiany wprowadzane w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

Prawdopodobnie Twoja firma spełnia już część wymagań związanych z dyrektywą NIS 2, więc skup się na tym, czego brakuje – przede wszystkim należy przeanalizować już istniejącą w firmie architekturę bezpieczeństwa oraz narzędzia, jakie posiadamy. Z ich wykorzystaniem można opracować nowe procesy, które spełnią wymagania, jakie stawia przed nami dyrektywa NIS 2. Warto pochylić się nad procesami i wdrożeniem brakujących elementów wewnątrz organizacji, natomiast pamiętajmy o tym, że ogranicza nas czas. Jeśli dotyczy nas dyrektywa unijna NIS 2, to już teraz powinniśmy zacząć namierzać, jakiego rodzaju braki występują w naszej firmie i jak najefektywniej możemy je naprawić, żeby zdążyć przed październikiem 2024.

Jeśli nie masz pewności, w jaki sposób przeprowadzić taki audyt w swojej firmie  
i sprawdzić, czy posiadane rozwiązania spełniają wymogi, jakie stawia przed przedsiębiorcami dyrektywa NIS 2, to możesz skorzystać z profesjonalnych usług audytorskich. summ-it posiada wieloletnie doświadczenie w audytowaniu i wspieraniu baz danych – w ramach usługi audytu zapewniamy szczegółowy raport na temat bezpieczeństwa i wydajności Twoich systemów.  

W jaki sposób summ-it może pomóc Twojej firmie w dostosowaniu się do dyrektywy NIS2?

Cyberbezpieczeństwo i stała troska o nie jest bardzo ważna. Dzięki temu organizacja będzie działała płynnie – bez obawy o ataki płynące z sieci.

Mamy natomiast świadomość, że realizacja wymagań, jakie za sobą niesie dyrektywa unijna NIS 2, to złożony proces, wymagający fachowości i eksperckiej wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa. Oferujemy wsparcie naszych doświadczonych specjalistów, którzy mogą udzielić pomocy w zakresie dostosowania procesów w firmie do wymagań nowych przepisów NIS2 poprzez przeprowadzenie audytu. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zmian związanych z NIS 2, a także możliwości, jakie daje audyt bezpieczeństwa i wydajności architektury informatycznej?

Skontaktuj się z nami
Sylwetka osoby

Jakub Mazerant
Head of Sales

Umów się na bezpłatną konsultację

Skonsultuj potrzeby Twojej firmy z naszymi ekspertami. Poznaj rozwiązania, które pomogą Twojej firmie usprawnić procesy biznesowe i zapewnić bezpieczeństwo danych.

Napisz do nas

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy!
Save data icon Twoje dane są bezpieczne.
Więcej o ochronie danych osobowych