WhatsApp

Blog summ-it

W związku z nieustanną dbałością o Państwa dane informujemy, że z dniem 10 października 2023 roku kończy się wsparcie dla systemu MS Windows Server 2012 oraz Windows Server 2012 R2. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się dokonanie aktualizacji systemu do nowszej wersji.

System Windows Server

Windows Server to platforma mająca na celu wsparcie pracy zarówno małych firm, jak i wielkich korporacji. Łączy środowiska lokalne z platformą Azure, dodając dodatkowe warstwy zabezpieczeń, jednocześnie pomagając w modernizacji aplikacji i infrastruktury. Spośród różnorodnych dostępnych funkcji wymienimy: zarządzanie wszystkimi użytkownikami, udostępnianie zasobów sieci wewnętrznej, dostęp do drukarek oraz innych urządzeń, DHCP, bezpieczne połączenia z siecią firmową poprzez VPN.

Windows Server należy do rodziny systemów operacyjnych Windows NT, którego pierwsza wersja pojawiła się jako Windows Server 2003. Od tego czasu z rozwiązania od firmy Microsoft skorzystała  niezliczona ilość przedsiębiorstw na całym świecie, znajdując zainteresowanie również u operatorów oferujących usługi hostingowe.

Koniec wsparcia Windows Server 2012 oraz Windows Server 2012 R2

Od 10 października 2023 roku zakończy się wsparcie techniczne dla wersji MS Windows Server 2012 oraz Windows Server 2012 R2.

Jakie zmiany oznacza nadchodzący koniec wsparcia?

  • regularne aktualizacje systemowe nie będą już dostarczane,
  • brak możliwości korzystania z pomocy technicznej,
  • wstrzymanie nowych aktualizacji bezpieczeństwa (łatek).

Fakt, że regularne aktualizacje zabezpieczeń nie będą już dostarczane, kluczowo wpływa na kwestie bezpieczeństwa danych. Cyberataki stają się coraz bardziej intensywne, dlatego korzystanie z aplikacji i udostępnianie danych w nieaktualnych wersjach może stwarzać silne zagrożenie dla bezpieczeństwa i zgodności z normami. Zaleca się, aby użytkownicy Windows Server dokonali aktualizacji do najnowszych wersji, aby uzyskać lepszą wydajność i regularne aktualizacje zabezpieczeń.

Uaktualnienia do Windows Server

Proces uaktualniania systemu może się różnić w zależności od systemu operacyjnego, od którego zaczynasz i od obranej ścieżki. Użycie różnych terminów ułatwi rozróżnienie możliwych akcji, z których każda może dotyczyć nowego wdrożenia systemu Windows Server.

  • Upgrade – uaktualnienie w miejscu. Przechodzisz ze starszej wersji systemu operacyjnego do nowszej wersji, pozostając na tym samym sprzęcie fizycznym.
  • Instalacja – czysta instalacja. Przechodzisz ze starszej wersji systemu operacyjnego do nowszej wersji, usuwając starszy system operacyjny.
  • Migracja. Przejście ze starszej wersji systemu operacyjnego do nowszej wersji systemu operacyjnego przez przeniesienie do innego zestawu sprzętu lub maszyny wirtualnej.
  • Uaktualnienie stopniowe systemu operacyjnego klastra. Odbywa się bez zatrzymywania obciążeń funkcji Hyper-V lub serwera plików skalowalnego w poziomie. Ta funkcja pozwala uniknąć przestojów, które mogą mieć wpływ na umowy dotyczące poziomu usług. Aby uzyskać więcej informacji.
  • Konwersja licencji. Przekonwertuj konkretne wydanie na inną edycję tego samego rodzaju w jednym kroku za pomocą prostego polecenia i odpowiedniego klucza licencyjnego.

Do jakiej wersji należy uaktualnić Windows Server

Zaleca się aktualizację do najnowszej wersji systemu Windows Server, aby umożliwić korzystanie z nowoczesnych funkcji, w tym solidnych zabezpieczeń i najlepszej wydajności.

W tabeli przedstawiono ścieżki uaktualnień w zależności od aktualnie wykorzystywanej wersji:

Uaktualnij
z / do
Windows Server
2008 R2
System Windows Server 2012Windows Server
2012 R2
System Windows Server 2016System Windows Server 2019System Windows Server 2022
System Windows Server 2008TakTak
Windows Server
2008 R2
TakTak
System Windows Server 2012TakTak
Windows Server
2012 R2
TakTak
System Windows Server 2016TakTak
System Windows Server 2019Tak

Można również uaktualnić wersję ewaluacyjną systemu operacyjnego do wersji detalicznej, ze starszej wersji detalicznej do nowszej wersji lub, w niektórych przypadkach, z wersji systemu operacyjnego z licencją zbiorczą do zwykłej wersji detalicznej. Aby uzyskać więcej informacji o innych opcjach uaktualniania niż upgrade – uaktualnienie w miejscu, skontaktuj się z naszymi ekspertami, by ustalić najlepsze możliwe rozwiązanie dopasowane do Twojej organizacji.

Windows Server 2022

System Windows Server 2022 opiera się na podstawowych funkcjonalnościach wersji 2019 oraz wprowadza wiele innowacji w trzech kluczowych tematach:

  • zabezpieczeniach,
  • hybrydowej integracji i zarządzaniu platformą Azure
  • platformie aplikacji.

Ponadto system Windows Server 2022 Datacenter: Azure Edition pomaga korzystać z zalet chmury w celu aktualizowania maszyn wirtualnych przy maksymalnym ograniczeniu przestojów.

Zarządzaj swoją firmą za pomocą systemu Windows Server 2022 dla zwiększenia skalowalności, bezpieczeństwa i optymalizacji kosztów!

Funkcje hybrydowe z Microsoft AzureRozszerz swoje centrum danych na Azure dzięki hybrydowemu systemowi operacyjnemu działającemu w chmurze
Zaawansowane zabezpieczeniaChroń swoje dane i aplikacje na niemal każdym poziomie, począwszy od systemu operacyjnego
Bezpieczniejsza praca zdalnaWesprzyj swoich pracowników dzięki uproszczonemu wdrażaniu i zarządzaniu zdalnymi aplikacjami i komputerami
Zmodernizowana infrastrukturaPomóż przekształcić istniejącą infrastrukturę dzięki elastycznym rozwiązaniom, takim jak pamięć masowa definiowana programowo

Skonsultuj potrzeby Twojej firmy, aby poznać rozwiązania, które usprawnią procesy biznesowe i zapewnią bezpieczeństwo danych.

Umów sie na bezpłatną konsultację poprzez formularz na naszej stronie i uzyskaj specjalistyczne informacje dopasowane do Twoich potrzeb.

Sylwetka osoby

Jakub Mazerant
Head of Sales

Umów się na bezpłatną konsultację

Skonsultuj potrzeby Twojej firmy z naszymi ekspertami. Poznaj rozwiązania, które pomogą Twojej firmie usprawnić procesy biznesowe i zapewnić bezpieczeństwo danych.

Napisz do nas

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy!
Save data icon Twoje dane są bezpieczne.
Więcej o ochronie danych osobowych