Baza wiedzy
Najważniejsze hasła ze świata IT w jednym miejscu!
Wiedza z obszaru rozwiązań chmurowych, systemów baz danych, audytów IT, analityki i zarządzania danymi, a także rozwoju oprogramowania.
Zrozum zagadnienia i podejmuj świadome decyzje.
Czym jest Platforma Azure
Microsoft Azure to publiczna platforma chmurowa stworzona przez firmę Microsoft. System posiada ponad 200 produktów i usług w chmurze, by ułatwić tworzenie nowych rozwiązań biznesowych oraz sprostać wyzwaniom rynkowym. Elastyczność rozwiązania pozwala na przetwarzanie i przechowywanie danych w taki sposób, by zapewnić szybką reakcję na zachodzące zmiany. Zapewnia szereg zabezpieczeń, wpływając na bezpieczeństwo użytkowników. Płatność dotyczy wyłącznie użytkowanych zasobów, nie generując tym samym dodatkowych kosztów za niewykorzystane usługi. Azure wraz z AWS oraz GCP należy do grupy trzech liderów na rynku usług chmury publicznej wg raportu Gartnera.
Co to jest Baza Danych
Baza danych to zbiór informacji, przechowywanych jako dane w systemie w formie elektronicznej. Wykorzystywane są do ułatwienia zarządzania danymi i uzyskiwania do nich dostępu dla wielu użytkowników, co wpływa na ich strukturę, funkcjonalność oraz obsługę. Podczas wzrostu i złożoności zebranych danych, używa się systemów zarządzania bazami danych (DBMS), aby utrzymać dostępność i bezpieczeństwo. Dane wraz z systemem DBMS oraz powiązanymi aplikacjami tworzą system bazodanowy, w skrócie nazywany bazą danych, które zazwyczaj umieszczane są w szeregu tabel, w wierszach i kolumnach. Taka forma zapewnia sprawne przetwarzanie informacji, jak również tworzenie mocno zaawansowanych zapytań. Bazy danych dzieli się na relacyjne (zaawansowana struktura, rozumieją język SQL (Structured Query Language) oraz nierelacyjne (zróżnicowane, obsługujące różne struktury danych). Nierelacyjne bazy danych, które nie używają języka SQL nazywa się bazami danych NoSQL.
Do czego służy Amazon Web Services
AWS należy do publicznych platform chmurowych udostępnionych przez Amazon. Dostarcza wszystkie produkty i usługi umożliwiające szybkie tworzenie, wdrażanie i zarządzanie rozwiązaniami biznesowymi. Oferuje ogromną moc obliczeniową, hosting baz danych, czy też usługi dostarczania treści, by ułatwić skalowanie i wzrost biznesu. Chmura AWS umożliwia wybór nie tylko narzędzi i usług, ale także systemu operacyjnego oraz języka programowania. Korzystanie z Amazon Web Services jest rozliczane zgodnie z rzeczywistym użyciem zasobów wykorzystanych przez organizację. AWS jest jednym z trzech dominujących dostawców chmury publicznej wraz z GCP oraz Azure według zestawienia Gartnera.
Co to jest Google Cloud Platform
Google Cloud Platform (GCP) jest publiczną platformą chmurową oferowaną przez Google. Pozwala budować, testować i wdrażać własne rozwiązania, korzystając ze sprawdzonej i skalowalnej infrastruktury firmy Google, której używa w swoich wewnętrznych produktach takich jak wyszukiwarka, Gmail, Dysk Google, czy też YouTube. Dostęp do niemal 200 gotowych usług, pozwala na zbudowanie przez firmę własnego środowiska. Koszty użytkowania nie wymagają wcześniejszych opłat, gdyż płaci się tylko za wykorzystane usługi w chmurze. W corocznym raporcie Gartnera dotyczącym liderów publicznej chmury znajdziemy dominująca trójkę, do której niezmiennie należy GCP, Azure oraz AWS.
Czym jest Oracle Cloud Infrastructure
Oracle Cloud to publiczna usługa chmurowa oferowana przez firmę Oracle. W swojej ofercie zapewnia zintegrowane aplikacje chmurowe oraz pełny zestaw usług w ramach jednej, kompleksowej platformy OCI. Umożliwia tworzenie i korzystanie z szerokiej gamy aplikacji w wysoce dostępnym oraz wydajnym środowisku. Zapewnia narzędzia do pełnej automatyzacji, które ułatwiają migrację aplikacji, baz danych i oprogramowania oraz tworzenie i uruchamianie wszystkich operacji IT. Wbudowane mechanizmy sztucznej inteligencji pozwalają połączyć najważniejsze procesy biznesowe, zapewniając spójność dla wszystkich użytkowników.
Czym jest Hurtownia Danych
Hurtownia danych to jeden z systemów zarządzania danymi, który ma na celu wsparcie analizy biznesowej (Business Intelligence, BI), w szczególności analityki, by usprawnić procesy podejmowania decyzji w organizacji. Jest to zbiór ogromnych ilości danych pochodzących zazwyczaj z wielu różnych źródeł, które należy odpowiednio przekształcić, by stały się spójne i użyteczne. Możliwości analityczne hurtowni danych umożliwiają wydobycie najcenniejszych informacji biznesowych, by dokonać wyboru zoptymalizowanego rozwiązania. Głównym zadaniem hurtowni danych jest obsługa zapytań oraz przeprowadzanie analiz, co pozwala na szybkie przetwarzanie bieżących i historycznych informacji, zapewniając świadomość inwestycyjną organizacji.
Systemy bazodanowe
Systemy zarządzania bazą danych (DBMS) to oprogramowanie lub systemy informatyczne mające na celu zwiększenie wydajności oraz wspomaganie procesów decyzyjnych i analitycznych poprzez ograniczenie możliwych błędów. Zastosowanie systemów bazodanowych pozwala usprawnić funkcjonowanie całej firmy w procesie gromadzenia, przetwarzania i przepływu informacji wewnątrz organizacji, ale również między przedsiębiorstwem i organami zewnętrznymi. Całość systemu opiera się o mechanizmy, które umożliwiają administrowanie zbiorami danych zawartymi w bazie, zapewniając bezpieczeństwo i integralność informacji. Na system zarządzania bazą danych składa się serwer, służący do zarządzania danymi oraz oprogramowanie pośredniczące, zapewniające komunikację między użytkownikiem, a serwerem.
Cloud Computing, czyli chmura obliczeniowa
Cloud computing w tłumaczeniu na język polski to chmura obliczeniowa, przeznaczona do zdalnego dostarczania usług IT w ramach magazynowania i przetwarzania danych. Technologia wykorzystuje wirtualną przestrzeń w Internecie, czyli chmurę, zamiast lokalnych dysków komputerowych. Rozwiązanie zapewnia redukcję kosztów firmowych związanych z kupowaniem i utrzymywaniem infrastruktury, na rzecz opłat ponoszonych według zużycia za wykorzystane zasoby. Następuje zmiana modelu kosztowego z CAPEX na OPEX a przez to obniżenie kosztów IT i skrócenie czasu wprowadzenia na rynek nowych usług. Dostępne są trzy rodzaje chmury. Publiczna, która dostępna jest dla wielu użytkowników, a infrastruktura znajduje się w siedzibie dostawcy usług. Prywatna, przeznaczona na wyłączność dla organizacji z wyborem miejsca hostowania między siedzibą firmy, a centrum usługodawcy. Hybrydowa, która łączy cechy dwóch poprzednich, poprzez przechowywanie kluczowych danych na serwerze prywatnym, a pozostałych informacji w chmurze publicznej.